Vaktsineerimine

Perekliinikus tehakse nii riiklikus laste vaktsineerimiskavas ette nähtud kaitsesüste kui ka tasulist immuniseerimist.

Perekliinikus vaktsineerib perearst või -õde, kes on läbinud vaktsineerimiskoolituse ja kellel on selleks kehtiv õigus.

Tutvu vaktsineerimise hinnakirjaga: https://perekliinik.ee/hinnakiri/

PUUKENTSEFALIIDI VASTU VAKTSINEERIMINE

Puukentsefaliidi vastu vaktsineeritakse aastaringselt nii täiskasvanuid kui lapsi alates esimesest eluaastast. Täielik puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine koosneb kolmest doosist. Kaks esimest tehakse 1–3-kuulise vaheajaga, kolmas kuni aasta hiljem. Pärast kahte esimest doosi on immuunsus olemas, kuid kestab ainult ühe hooaja. Kolmas doos pikendab immuunsust ja edaspidi on vaja tõhustusdoos teha 3 aasta möödudes ning järgnevad tõhustusdoosid 5-aastaste intervallidega.

Lisainformatsioon on leitav veebilehel www.vaktsineeri.ee.

GRIPI VASTU VAKTSINEERIMINE

Gripp on viiruslik ja sageli raskelt kulgev haigus, mille tundemärkideks on haiguse äkiline algus, kõrge palavik (38 °C ja rohkem) ning millele lisanduvad kas köha, pea-, kurgu-, lihasvalu või hingamisraskused. Gripi vastu annab kõige kindlama kaitse vaktsineerimine. Parim aeg vaktsineerimiseks on oktoobris ja novembris, kuid kaitsesüsti võib teha ka kogu gripihooaja kestel. Immuunsus kujuneb 2 kuni 3 nädala jooksul pärast kaitsesüsti ja selle mõju kestab kuni aasta.

Riskirühma kuuluvad inimesed saavad tasuta gripi vastu vaktsineerida.

Riskirühma kuuluvad:

  • 6 kuu kuni 7-aastased lapsed (k.a);
  • vanemad kui 7-aastased lapsed, kes kuuluvad terviseseisundi tõttu gripi riskirühma (lapsed ja noorukid, kellel on südame ja veresoonkonna haigused, onkoloogilised haigused, immuunpuudulikkus, diabeet või obstruktiivne kopsuhaigus);
  • rasedad;
  • 60-aastased ja vanemad inimesed;
  • üld- ja erihoolekande teenusel olevad inimesed.

Riskirühma mitte kuuluvad inimesed peavad vaktsineerimise eest ise tasuma.

Alla 9-aastased lapsed, kes ei ole varem saanud hooajalist gripivaktsiini, vajavad esimesel korral kahte annust (teine annus manustatakse vähemalt 4 nädalat hiljem). Lapsed ja noorukid, kes kuuluvad riskirühma haiguse tõttu, peaksid vaktsineerimise osas eelnevalt nõu pidama oma raviarstiga.

COVID-19 VASTU VAKTSINEERIMINE

Vaktsineerima on oodatud riskirühma kuuluvad isikud: 

  • 60+ vanused
  • riskihaigustega lapsed ning täiskasvanud. Seda juhul, kui neil on viimasest vaktsineerimisest või COVID-19 läbipõdemisest möödunud enam kui 6 kuud.  

Lisainformatsioon on leitav veebilehel www.vaktsineeri.ee.