General

TÄHELEPANU!

By august 9, 2019 august 5th, 2020 No Comments

(05.08.2020)

Lp Perekliiniku patsient!

Alates 18.08.2020 dr Ingrid Krooni vastuvõtt toimub Tallinna Perearstikeskuses aadressil Ehitajate tee 27, IV korrusel. 

Kontakt: 640 27 27; info@perearstikeskus.eu

 

(30.07.2020)

Lp Perekliiniku patsient!

Alates 30.07.2020 tasuliste teenuste eest tasumine toimub kaardiga koha peal.

  • Ülemiste Perekliiniku kabinetis 104
  • Pelgulinna Perekliiniku kabinetis 333 (III korrusel)

 

(07.07.2020)

Lp Perekliiniku patsient!

 

Puukentsefaliit on puukidega leviv viiruslik nakkushaigus. Kuna haiguse edasikandjaks inimestele on viirust kandvad puugid, siis iseloomustab haigestumist geograafiline levik ja sesoonne aktiivsus. Eesti on puukentsefaliidi leviku endeemiline piirkond. Eestis levitavad puukentsefaliidi viirusi kaks puugiliiki (võsapuuk ja laanepuuk). Puugid on Eesti oludes aktiivsed tavaliselt aprillist oktoobrini ning sellesse perioodi jääb ka enamus haigusjuhte. Puukentsefaliit võib kulgeda raskelt ning haarata kesknärvisüsteemi, mille tagajärjel võivad omakorda tekkida püsivad jääknähud.

Puukentsefaliidi endeemilisteks piirkondadeks Euroopas on Kesk-Euroopa (Austria, Saksamaa, Poola, Tšehhi), Balkanimaad, samuti Eesti, Läti, Leedu ja Venemaa. Puukentsefaliidi endeemilised piirkonnad on viimastel aastakümnetel laienenud, võimalik, et seoses kliima soojenemisega. Nakatumist mõjutavad ka inimeste tegevused looduses ja reisimine. Viimastel aastatel on Euroopa kõrgeimad puukentsefaliidi haigestumusmäärad esinenud Eestis ja Sloveenias. Eestis on haigestumus olnud kõrgem maapiirkondades – enim haigusjuhte esineb Saaremaal, Ida- ja Lääne- Virumaal, Läänemaal, Pärnumaal ja Tartumaal, kuid puukentsefaliidi ohupiirkonnaks loetakse kogu Eestit.

 

Spetsiifiline profülaktika

Puukentsefaliidi vältimiseks on olemas tõhusad ja ohutud inaktiveeritud vaktsiinid nii täiskasvanutele kui lastele. Vaktsineerimine koosneb kolmest süstist. Kaks esimest tehakse 1– 3-kuulise vaheajaga, kolmas kuni aasta hiljem. Pärast kahte süsti on immuunsus hea, kuid kestab ainult ühe hooaja, kolmas süst pikendab immuunsust. Kuna Eesti on puukentsefaliidi leviku endeemiline piirkond, soovitab Terviseamet puukentsefaliidi korduvvaktsineerimist iga kolme, kuid kindlasti viie aasta järel. Lapsi vaktsineeritakse alates ühe aasta vanusest. Vaktsineeritakse puukentsefaliiti nakatumise riskirühmi, kellel on elustiilist või töölaadist sõltuvalt suurem risk kokkupuuteks puukidega, sh maapiirkondade elanikud, metsandus- ja põllumajandustöötajad, jahimehed, piirivalvurid, kaitseväelased jne.

 

Mida teha, kui leiad oma kehalt nahale kinnitunud puugi?

Puugi eemaldamisel on peamiseks reegliks ettevaatlikkus. Pigistada puuki ei tohi, sest nii võib hammustuskohta sattuda puugi sülg ja sellega koos ka haigustekitaja.

Pintsettidega tuleb puugil kaela juurest kinni võtta ja ta järsu pöörava liigutusega välja tõmmata. Kui juhtub, et puugi pea jääb sisse, siis jätagi see sinna. Organism tõukab selle hiljem ise välja.

 

Küsi lisainfot vaktsineerimise kohta pereõelt!

Vaktsineerimine on tasuline.

 

(01.07.2020)

Lp Perekliiniku patsient!

Alates 01.07.2020 Ravi tn 27 alustavad tööd Füsioterapeudid (III korrusel kab 310). Perekliiniku patsientidele on teenus tasuta, kuid on nõutud eelnev arsti konsultatsioon ja suunamine.

Füsioteraapiat viivad läbi Alissa Zahharova ja Oleg Krönström.

 

(25.06.2020)

Lp Perekliiniku patsient!

Alates 26.05.2020 Pelgulinna Perekliiniku laste (vastsündinud/imikud, kes kuuluvad dr Lille, dr Krooni, dr Melnikova ja dr Lindströmi nimistusse) plaanilist tervisekontrolli teostab dr. Veera Guskova ja õde Ekaterina Ivakina.

Vastuvōtt toimub Teisipäeviti  aadressil Ravi 27 (Tallinna Lastepolikliinik), II korrusel, kabinetis 227. 

NB! Alates 1.05.2020 dr Tatjana Lill ei teosta vastuvõttu N ja R!

Dr Tatjana Lille patsientide  registreerimine toimub dr Anna Melnikova,  dr Ingmar Lindströmi või nimistu juures töötava arsti vastuvõtule.

 

(24.03.2020)

Lp Perekliiniku patsient!

Alates 20.03 suunatakse COVID-19 testimisele vaid kindlaid patsiente. Tahame juhtida Teie tähelepanu asjaolule, et ravi ei sõltu testi tulemusest, vaid patsiendi sümptomitest ja nende raskusest. Kuna puudab spetsiifiline ravi, siis kõiki patsiente sõltumata analüüsi vastusest ravitakse ühte moodi. 

COVID-19 test ei ole näidustatud tervetel sümptomiteta inimestel, sh sümptomiteta covidi-kontaktsetel.

COVID-19 test on näidustatud ainult patsientidele, kellel on ilmnenud sümptomid nagu: palavik, kuiv köha ja hingamisraskused ja samal ajal kuulub ühte gruppi alljärgnevast:

  • vanus üle 80 eluaasta
  • Tõsine krooniline haigus ükskõik mis vanuses
  • Hooldekodude elanikud ja töötajad
  • Tervishoiuasutuste ja kiirabi töötajad (ka hooldajad ja apteekrid), haiglas olevad või sinna viidavad patsiendid ning elutähtsate teenuste osutajad (politsei- ja piirivalveamet, päästeamet, kaitseliit, kaitsevägi, maksu- ja tolliamet) – need asutused saavad oma töötajad ise testimisele suunata ja perearsti poole sellega pöörduma ei pea.

Ehk täidetud peab olema kaks kriteeriumi!

Kordustesti ei tehta mitte kellelegi.

Inimene loetakse terveks kui:

  • sümptomite algusest on möödas vähemalt 14 päeva
  • 48h ei ole olnud palavikku
  • 24h ei ole olnud muid ägedaid sümptomeid

Testimine toimub mobiilsetes jaamades!

(16.03.2020)

Lp Perekliiniku patsient!

Vabariigi Valitsus kuulutas seoses koroonaviiruse pandeemilise levikuga välja eriolukorra. Sellest lähtuvalt ei toimu plaaniliste patsientide vastuvõttu! Palume võtta meiega ühendust ainult telefoni või e-maili vahendusel! Palume MITTE tulla kohale perearstikeskusesse! Alates 16.03.2020 on võimalik kasutada kaugvastuvõttu nt Skype vahendusel.

Eriolukorrast lähtuvalt ambulatoorse perearstiabi pakkumine kaugteel (kaugvastuvõtt) kaitseb kõige enam just haiguse raskest kulust enim ohustatud patsiendigruppe ja tervishoiutöötajaid, kelle nakatumise vältimine arstiabi jätkusuutlikkuse mõistes on ülioluline!

Kuna riskipiirkonnaks on kogu Eesti, palume kõiki patsiente:

– Mitte tulla kohale perearstikeskusesse (PAK) – helistage, saatke e-mail!

– Palume mitte hõivata telefoniliine, helistage PAK-i vaid tervisemure korral!

– Töövõimetuslehe/hoolduslehe avame digitaalselt!

– COVID-19 (koroonaviiruse) teste teostatakse vaid raskes seisus patsientidele!

– COVID-19 testimine ei muuda raviskeemi. Spetsiifiline ravi puudub: vaja leevendada sümptomeid ja rasketel juhtudel toetada organismi funktsioone.

Plaaniline tervisekontroll ja krooniliste patsientide vastuvõtud on tühistatud! 

COVID-19 (Koroonaviirus) levimine ja sümptomid:

– COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele.

– Viirus võib põhjustada köha, palavikku ja hingamisraskuseid.

– Viirus levib inimeselt inimesele piisknakkuse kaudu, peamiselt lähedasel kontaktil nakkuskahtlase inimesega, kellel on nakkusele iseloomulikud sümptomid, eelkõige köha.

– Viiruse inkubatsiooniperiood on umbes 2-14 päeva, keskeltläbi 5 päeva.

– Kuna viiruse leviku ja selle poolt tekitatud sümptomite osas esineb endiselt ebaselgusi, siis ennetavalt rakendatakse rangemaid meetmeid.

– Koroonaviiruste põhjustatud nakkuse esmaseks ennetusmeetmeks on hea kätehügieeni järgimine.

Maailma Terviseorganisatsiooni soovitused enesekaitseks viiruse eest:

– Paigutage nakatunu tuppa, mida on võimalik tuulutada (avanevad aknad/uksed)

– Minimaliseerige nakatunu ringi liikumist samas majapidamises. Ringi liikumisel on oluline, et ruumid oleksid tuulutatavad.

– Sama majapidamist kasutavad inimesed peaksid hoidma distantsi haigega (vähemalt 1 m) või kasutama eraldi tube/voodit.

– Valige nakatunu hooldajaks 1 tugeva tervisega inimene, kellel puuduvad kroonilised või immuunpuudulikkusele viitavad haigused.

– Kätepesu ja desinfitseerimine on vajalik peale kokkupuudet haige inimese- või tema ümbruses olevate esemetega.

– Käte kuivatamiseks kasutage paberist või riidest rätikuid (märjaks saanud rätik tuleb koheselt ära pesta ja võtta kuiv).

– Nakatunu hooldaja ja haige peaksid kasutama isikukaitsevahendina maski! Aevastamisel ja köhimisel tuleb kasutada ühekordseid salvrätte või katta suu ja nina taskurätiga. Kõik enesekaitsevahendid peavad olema hävitatud/pestud peale kasutust!

– Peske ja desinfitseerige kasutatud tööpindu igapäevaselt!

– Desinfitseerige ka telefonid ja tahvelarvutid!

– Puhastage puldid (ka mängupuldid)!

– Puhastage ukselingid, käsipuud ja ka lülitid!

– Patsiendi riided, linad jms tuleb pesta pesumasinas 60-90 °C!